Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Call us +386 49 268 600

01Why this movement is created?

Ne jemi një komunitet i zërave, miqve dhe bashkëpunëtorëve romë, të vendosur për të fuqizuar komunitetet rome për të marrë pjesë në jetën publike dhe politike në Kosovë. Lëvizja jonë u themelua në qershor 2021 si përgjigje ndaj pabarazive sociale me të cilat ballafaqohen romët në Kosovë çdo ditë. Ne jemi popullsia më e re dhe me rritjen më të shpejtë në Evropë, e megjithatë, potenciali ekonomik më pak i shfrytëzuar që ka Evropa. Zëri ynë do të dëgjohet.

Kuota: Kemi mbijetuar 1000 vite persekutimi, jemi të fortë dhe jemi krenarë që jemi romë. E gjithë varfëria, papunësia, diskriminimi, kriminalizimi i popullit tonë vjen nga fakti se ne kemi qenë të përjashtuar nga shoqëria evropiane në 1000 vitet e fundit, e megjithatë kemi qenë grupi më jo i dhunshëm etnik që ka Evropa.

02How the movement can create a better and inclusive society?

By empowering the Roma community to declare themselves as Roma in Kosovo as well as in diaspora.

By empowering the Roma community to free vote.

By holding the politicians accountable for their promise, they made towards the Roma community. Notably by the manifest the mayors signed in October 2021.

By representing the needs of the Romacommunity to the public and policy makers.

By non-violent expression of injustice towards the Roma community.

By serving the best interest of all communities in Kosovo.

By preserving and straightening the Roma identity

By promoting cultural and artistic expression.

By promoting dialogue and intercultural exchange.

Bashkohuni me ne tani - Merrni veprim!