Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Call us +386 49 268 600

Pse krijohet kjo lëvizje?

Ne jemi një komunitet i zërave, miqve dhe bashkëpunëtorëve romë, të vendosur për të fuqizuar komunitetet rome për të marrë pjesë në jetën publike dhe politike në Kosovë. Lëvizja jonë u themelua në qershor 2021 si përgjigje ndaj pabarazive sociale me të cilat ballafaqohen romët në Kosovë çdo ditë. Ne jemi popullsia më e re dhe me rritjen më të shpejtë në Evropë, e megjithatë, potenciali ekonomik më pak i shfrytëzuar që ka Evropa. Zëri ynë do të dëgjohet.

Kuota: Kemi mbijetuar 1000 vite persekutimi, jemi të fortë dhe jemi krenarë që jemi romë. E gjithë varfëria, papunësia, diskriminimi, kriminalizimi i popullit tonë vjen nga fakti se ne kemi qenë të përjashtuar nga shoqëria evropiane në 1000 vitet e fundit, e megjithatë kemi qenë grupi më jo i dhunshëm etnik që ka Evropa.