Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Call us +386 49 268 600

CILI ËSHTË REGJISTRIMI 2022?

Masa ka rendesi? – Një herë në 10 vjet shoqëritë evropiane mblidhen për të numëruar njerëzit e tyre. Informacioni që ata gjejnë informon prioritetet që marrin dhe vendimet që marrin. E thënë thjesht, sa më shumë njerëz të inkurajojmë të deklarojnë identitetin e tyre rom; aq më shumë qeveritë do të duhet të bëjnë për të ndihmuar popullin tonë dhe për të festuar kulturën tonë.

Ne te shkuaren. – Për dekada, qeveritë e kanë nënvlerësuar shtrirjen e vërtetë të kombeve rome të Evropës, sepse ne i lejuam qeveritë ta bëjnë këtë – e kemi pasur më të lehtë të fshehim identitetin tonë të vërtetë etnik pas identiteteve tona kombëtare. Shekuj me padrejtësi, keqtrajtime dhe frikë të krijuara na kanë bërë të turpërohemi të shprehim publikisht krenarinë tonë etnike. Në vitin 2022, qeveritë do të numërojnë të gjithë njerëzit, disa me identitet rom në format e tyre për herë të parë. Është një mundësi një herë në dekadë për ta vendosur identitetin rom fort në zemër të çdo kombi evropian. Nëse shkalla e katër numrave do të njihej plotësisht, qeveritë do ta kishin parë jo aq si një problem margjinal, por si një mundësi të artë. Në fund të fundit, politikanët dëshirojnë vota dhe bizneset dëshirojnë klientët.

TANI!!! – Në regjistrimin e këtij viti përballemi me pyetjet më kritike: kush jeni ju? Mënyra se si ju përgjigjeni do të përcaktojë jo vetëm atë që dëshironi, por edhe atë që ne do të marrim. A duam të jemi të lirë? A duam të jemi të lirë në zemrat dhe mendjet tona që të mund të themi se jemi krenarë që jemi romë? A duam të çlirohemi nga zinxhirët e frikës dhe turpit? A duam të jemi të lirë të respektojmë pleqtë dhe paraardhësit tanë që u skllavëruan, u torturuan, u sterilizuan dhe u shfarosën, por ende u luftuan me të gjitha mjetet e mundshme paqësore, apo do t’i tradhtojmë ata? E ardhmja e fëmijëve tanë që do të rriten në një botë pa frikë dhe ku kultura mbijeton, është në rrezik.